Giriş Sayfamız


 
   

 

Yoga Nedir ?

 

Yoga, farklı hareketlerin bir araya gelmesinden oluşan vücut, zihin ve ruhu kapsayan oldukça eski bir kendini geliştirme sistemidir. Vücudun tüm bölümlerini esnetip çalıştırır .Zihni ve ruhu dinlendirir ve tüm bedenin huzura kavuşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek seviyede enerji akışını sağlayabilme olanağı tanır.

 

Tarihçe

Binlerce yıl önce Hindistan'da doğmuş bir yaşam biçimidir. Dünyadaki en eski kişisel gelişim sistemidir. Eski yogilerin vücudu bir araç gibi gördükleri düşünülür. Yogiler beyni aracın sürücüsü, aracın modelini ruh ve araçın hareketi için kullanılan gücü de faaliyet,duygu ve zeka olarak belirlediler. Yogiler aracı yani beyni, ruhu ve faaliyet - duygu - zeka üçlüsünü düzgün ve iyi bir şeekilde kullanabilmek için eşsiz bir metot geliştirdiler.

 

Yoganın Faydaları

Yoga vücut, zihin ve ruhu kapsayan oldukça eski bir kendini geliştirme sistemidir. Sürekli yapılan Yoga vücudun diri, metabolizmanın dengeli, sinir sisteminin güçlü, kan dolaşımı ve bezelerin fonksiyonlarının düzenli olmasını sağlar. Zihne ve ruha huzur ve mutluluk getirir. Vücudun esnekliğini sağlar. Kaslara, eklem yerlerine iç organlara ve sinir sistemine güç verir; sağlamlaştırır. Solunum organlarının düzenli çalışmasını sağlar, düzenli nefes almayı öğretir, sindirim problemlerini çözer, iç salgı bezlerini çalıştırarak normal dengeyi sağlar, omurga sinir sistemine güç verirerek hastalıkları önler, zihnin durulmasını sağlar ve olumlu düşüncelerin üretilmesini sağlar; bütün bedeni güçlendirip dinçleştirir, vücudu güzelleştirir, rahatlık verir, sakinleştirir ve sabırlı olmayı öğretir; insanı özbenliğine kavuşturur.

 

Yoga Hocası Diyor Ki...

Yoganın, görsel ağırlıklı metodunu tercih etmiş yeni dünyalılar için, bir de benden okuyun yogayı. Adım Hemsen Berkol, fizyoterapist ve temel yoga eğitmeniyim.

Yoga, insana niye yaşadığı ve nasıl yaşarsa daha mutlu oluru, bizlere tek tanrılı dinler öncesinde anlatmıştır. Bu önceliği dolayısıyla dinlerle sürtüşmek gibi bir amacı olamayacağı gibi fevkalade örtüşür. Laf aramızda,aslında her din bir yogadır.

Hiçbir iddiası ve tutkusu olmaya içsel bir uygulamadır, yani kişinin kendini bütünsel geliştirmesiyle ilgili disiplinlerdir. Burada da gaye, insanın ve dünyasının iyileştirilmesidir.

Yoga, insana kendini tanımasını, tanıyabilmesi için gözlemleyebilmesini öğretir. Böylece insan varlığına ters düşen aktivitelerini terk eder, destekleyicileri kendine katar.

Bu kadar eski bir metodun, popüler olmasının nedeni de, günümüz insanının ruhsallığından uzaklaşmasından kaynaklanan rahatsızlıklarıdır. Yoganın, insana verdiği bütünsel eğitim, insanın bütün ihtiyacını karşılamaktadır.

Rahatsız insan, ruhsal,bedensel ve zihinsel yapısı üzerinde bilgilenirken ruhsallığının zayıflamış olmasıyla onun beden ve zihni üzerinde de olumlu etkilerinin kaybolmuş olduğunu fark eder.Kendisinde kopuk olan insanın, yaşadığı alemle de bağı bozulmuştur.

Yoga, aynı zamanda evreni de insanın bütünleyicisi gibi görür, yani doğa ve insan bir bütündür. Bu durumda insan, kendi bütünlünün parçası olan doğayı da koruması gerektiğine inanır. Böylece şunu söylemek istiyorum: Bu Hint orijinli yaşam tarzı, bugün ki Hint fakiri tarzı değil, Anadolu’muzun Derviş stilidir; topraktadır, üretir, korur ve hayatın bütün sorumluluğunu alır.

Fert kendini mutlu edince, başkalarıyla da sorun çıkarmaz, böyle insan ,yaşamı boyunca gelişimini sürdürürken, ihtiyacına göre zaman zaman inziya,zaman zaman daha sosyal olma gereğini hisseder. Zira artık, kendini nasıl iyileştireceğini biliyordur; aklıyla, gönül dili bir olmuş, ikilemleri azalmıştır.

Kendi varoluşuna hizmet eden insan, evrensel varoluşa da hizmet ediyor demektir. Ferdin bu düzene saygısı ve kabul edişi, kendi kabul edilişini ve yükselişini sağlar.

İnsan bu donanımla, hayatın herkese adil olmayacağını doğal karşılar ama savrulmaz, yani hayatımızı kontrol edebilmek bize aittir. Bu durum:
Akıntıda yüzebilmek,
Derin suda yüzdüğü için avlanmayan balıkolmak,
Ya da, pedalları devamlı çevirip, dengede kalarak,

ilerlemeyi sağlayan bisiklet sürücüsü olmak gibi bir durumdur. Bundan daha iyi bir şey düşünemiyorum. Niye diye sormaya gerek yok, önümüze konanı afiyetle yemek bize kalmış.

Zaten, yüce varoluşta ve yüksek mertebeler ışığında, beden olarak hiç olduğumuzu ama bu yolla çok şey olabileceğimizi anlarız.

Özetle, sevilmek istemek yerine, sevdiğimizi ve sevildiğimizi bilir hale geliriz. Bu da insanın verimini arttırır. Hatha yoga, Raja (kral) yogaya hazırlık sağlar.

Ömür yolculuğunda, yolun sonuna varmadan tümlüğünü huzurunu hissetmenin dileğiyle hoşça kalın.

Benden vecize:   "Herkes yogaya gidebilir; ama bazıları yoga yapar, daha azı da hayatı, yoga ve yogini gibi yaşar." 

 

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak, seminerlerimizden ya da diğer etkinliklerimizden haberdar olmak ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için lütfen üyelik bağlantımızdan bize mesaj gönderiniz.

 

   
 

 


Giriş | Reiki | NLP | Diğerleri | İletişim ve Üyelik | Duyurular

Her türlü soru ve sorunlarınız için e-posta adresimiz:
info@chakras.gen.tr
Telefon: (+90) 312 - 433 03 95

Chakras.Gen.Tr © Emircan Çelik 2004-2007 Ankara. Haklarımız saklıdır.


ÇEŞİTLİ KONULARLA İLGİLİ ETKİNLİKLERİMİZ BAŞLAMIŞTIR LÜTFEN ETKİNLİKLER TAKVİMİNİ KONTROL EDİNİZ.

Sevgili Reiki Dostları;

Fiziksel bedenimizde bulunan çakralar hakkında merak ettikleriniz,öğrenmek istedikleriniz; açık mı-kapalı mı, sahip olduğu özellikler, neler yapabiliriz , yaşadığınız sorunlarınızla ilgileri ; bu hafta sonunda 2 ve 3.çakralarla bireysel ve grup terapisi yapılacaktır.


22 Kasım 2008 Cumartesi günü Saat 10:30-13:30 arası " 2 ve 3.Çakra anlatımı " yapılacaktır.


Ayrıca daha önce yapılan EFT eğitimlerine katılanlar için 13:30-14:30 saatleri arasında EFT TEKRARI yapılacaktır. (Eğitim ücretsizdir.)


Çalıştay da birlikte olmak dileğiyle
Hayat Yolculuğunuz koşulsuz sevgi ile kolay olsun.

Nekta-Chakras


ADRES: Meşrutiyet Cad.41-7 Kızılay /ANK.
Tarih: 22/11/2008 Cumartesi
Saat: 10:30-13:30( reiki 2.ve 3.çakra)
Saat: 13:30-14:30 (EFT Eğitimi)
Lütfen Randevu alınız.(0 312) 433 03 95

Ücret: 20 YTL


Not: : Çalıştaya gelirken üstünüzde sarı ve turuncu bir kıyafet olmasına dikkat ediniz.

" Reiki Terapi Uygulamaları" yapılacaktır.

Çalıştay da birlikte olmak dileğiyle

Hayat Yolculuğunuz koşulsuz sevgi ile kolay olsun.


Nekta-ChakrasADRES: Meşrutiyet Cad.41-7 Kızılay /ANK.

Tarih: Her hafta pazartesi günü

Lütfen Randevu alınız.(0 312) 433 03 95

Katılım Ücreti:20 YTL
Reiki 1.Aşama ve 2.Aşama Eğitimi verilecektir.Ücretlerimiz bireysel 200 YTL grup 150 TL olup lütfen aşağıda belirtilen numaralarımızdan randevu alınız.

Meditasyon ve Hipnoterapide 5 Sean Paket fiyatımız 250 YTL dir. Katılmak isteyenler aşağıdaki tel numaramızdan randevu alabilirler.

Hızlı Okuma Eğitimlerimiz Başlayacaktır.Katılmak isteyenler lütfen aşağıdaki telefon numaramızı arayarak randevu alınız.

Tüm Eğitimlerimiz 10 kişi ile sınırlıdır.Kayıtlar öncelik sırasına göre yapılacaktır.

Eğitime Kimler Katılabilir?

HAYAT OKULUNDA OKUMAK İSTEYEN YAŞAMINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN BİRŞEYLER YAPMA ZAMANI GELDİ DİYENLER KATILABİLİR.

RANDEVU İÇİN: 0312 433 03 95
ÖZEL SORULARINIZ İÇİN : 0532 313 54 06 E.ÇELİK

Hayatınızı değiştirmek sizin elinizde

Doğum Sayınız bu dünyaya geliş amacınızı öğrenmek kişisel gelişiminize başlamak istermisiniz .Lütfen randevu alınız.

Çalıştığınız iş ortamını evinizi Feng Shui ile düzenlemek istermisiniz?

Günlük hayatınızda renkleri nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek istermisiniz?

Hayatınızda ne eksik? fiziksel-ruhsal arınma ile kendinizi geliştirin.

Hipnoterapi ile gevşeme terapileri için bireysel randevu alınız.